Equine Direct Horse Portal

Google
 
      Horse Database
      Rider Database
      Stallions & Studs       Equine Directory       Horses For Sale       Show Results       Contact Us

AXA Life Insurance - Champion Calling Card - USC Jerseys
18 August 2007

Show Results
Sport Horse Results Search
Date:
Show

August 2006

13/08/2006

Dublin, Ireland

Kerrygold Speed Championship - Markus Fuchs ( Royal Charmer ) View Result
Grand Prix - Molly Ashe ( Neuville ) View Result
Bratislava

Grand Prix - Erika Lickhammer ( Irco Mac ) View Result
Little Prix Bratislava - Paul Estermann ( Kaiser de Quesnoy ) View Result

12/08/2006

Dublin, Ireland

Puissance - Cian O´Connor ( Casper ) View Result
Speed Derby - Shane Breen ( Doranda ) View Result
Dublin Stakes - Clement McMahon ( Hermes de Reve ) View Result
Bratislava

1.40 Accumulator - Niklaus Rutschi ( Felix Daviere ) View Result
Puissance - Luka Zaloznik ( Topas ) View Result

11/08/2006

Dublin, Ireland

Nations Cup - Heinrich Hermann Engemann ( Aboyeur W ) View Result
Nations Cup - René Tebbel ( Coup de Coeur ) View Result
Nations Cup - Thomas Voss ( Leonardo B ) View Result
Nations Cup - Ulrich Kirchhoff ( Carino ) View Result
Six Bar - Patrice Delaveau ( Jaguar Mail ) View Result
Bratislava

Nations Cup - Geoff Billington ( Cassabachus ) View Result
Nations Cup - Paul Barker ( Blue Chip Quinton ) View Result
Nations Cup - Sian Prince ( Rambo III ) View Result
Nations Cup - Tracy Newman ( Alcina ) View Result
1.35 Against the clock - Emma Emanuelsson ( Cactus L ) View Result

10/08/2006

Dublin, Ireland

Power & Speed - Daniel Etter ( Hermine D`auzzy ) View Result
1.45 Top score - Julien Epaillard ( Kanthaka de Petra ) View Result
Bratislava

1.45 Two phases - Krzysztof Ludwiczak ( Mylady ) View Result
1.40 Against the clock - Paul Barker ( Temple Ryefield ) View Result

09/08/2006

Dublin, Ireland

The Irish Sports Council Classic - Stephane Lafouge ( Gabelou Des Ores ) View Result
Speed Stakes - Michael Whitaker ( Iqbal Des Hayettes ) View Result
1.40 Against the clock - Celine Stauffer ( Narcossa Z ) View Result

07/08/2006

Gijon

Grand Prix - Ricardo Kierkegaard ( Rey Z (ex Prince de Revel) ) View Result
1.40 Hit-and-hurry - Emile Tacken ( Happy Z ) View Result

06/08/2006

Gijon

1.50 Two phases - Ellen Whitaker ( Kansellier ) View Result
1.40 Speed and handiness - Florian Angot ( Javelot D`Helby ) View Result

05/08/2006

Gijon

1.40 Two phases - Leonardo Medal Garcia ( Mannix D ) View Result
1.50 Winning round - Thomas Fruehmann ( The Sixth Sense ) View Result

04/08/2006

Gijon

Nations Cup - Florian Angot ( First de Launay ) View Result
Nations Cup - Hervé Godignon ( Obelix ) View Result
Nations Cup - Laurent Goffinet ( Flipper d´Elle ) View Result
Nations Cup - Michel Robert ( Galet d’Auzay ) View Result
1.40 Against the clock - Ellen Whitaker ( Henri De Here ) View Result

03/08/2006

Gijon

1.40 Accumulator - Florian Angot ( Javelot D`Helby ) View Result
1.50 Group comp. - Manuel Fernandez Saro ( AK Canabis Z ) View Result

02/08/2006

Gijon

1.40 Against the clock - Florian Angot ( Jaffna de Semilly ) View Result
1.50 Mixed comp - Laurent Goffinet ( Flipper d´Elle ) View Result

July 2006

30/07/2006

Royal International Horse Show

King George V Gold Cup - Roger-Yves Bost ( Ideal de la Loge ) View Result
Queen Elizabeth II Cup - Molly Ashe ( Lutopia ) View Result
La Coruña

1.35 Two phases - Ellen Whitaker ( Kansellier ) View Result
1.45 Speed and handiness - Ludo Philippaerts ( Up To Date Miltoo ) View Result
Grand Prix - Gerco Schroeder ( Eurocommerce Berlin ) View Result

29/07/2006

Royal International Horse Show

The Longines Classic - 1.50 Two rounds - Thomas Voss ( Leonardo B ) View Result
The British Speed Classic - 1.40 Speed and handiness - Cian O´Connor ( Zanoubia ) View Result
La Coruña

1.35 Against the clock - Patricio Maldonado Maestre ( Sunshine Tour Creevagh Express ) View Result
1.50 Two phases - Gregory Wathelet ( Hyades Belmanière ) View Result
1.45 Mixed comp - Eric Navet ( Hym d`Isigny ) View Result

28/07/2006

Royal International Horse Show

The Osborne Refrigerators Stakes - David Jobertie ( Triomphe De Muze ) View Result
Nations Cup - John Whitaker ( Peppermill ) View Result
Nations Cup - Michael Whitaker ( Mozart Des Hayettes ) View Result
Nations Cup - Robert Smith ( Marius Claudius ) View Result
Nations Cup - William Funnell ( Cortaflex Mondriaan ) View Result
The Kingsmill Catering Speed Classic - 1.40 Speed and handiness - Candice Schlom King ( Constantin ) View Result
La Coruña

1.35 Accumulator - Jean Claude van Geenberghe ( Osta Rugs Richebourg ) View Result
1.45 Against the clock - Daniel Etter ( Hermine D`auzzy ) View Result
1.55 Mixed comp - Ludo Philippaerts ( Chatman ) View Result

27/07/2006

Royal International Horse Show

The Royal International Chase - 1.45 Two phases - Mark Armstrong ( Thesaura ) View Result
The Kingsmill Catering Speed Classic - 1.40 Speed and handiness - Roger-Yves Bost ( Kire Royal Star ) View Result
La Coruña

1.35 Against the clock - Rodrigo Pessoa ( Road Runner ) View Result
1.45 Two phases - Eric Navet ( Hym d`Isigny ) View Result
1.50 Against the clock - Eugenie Legrand Angot ( Cigale Du Taillis ) View Result

15/07/2006

The Royal Show Falsterbo, Sweeden

BJ Trophy - Peter Eriksson ( Lanz ) View Result
Falsterbo Grand Prix - Rodrigo Pessoa ( Oasis (ex Incas de l´Oasis) ) View Result
Swedbank Cup - Derby Mixed comp. - Judy Ann Melchior ( Espoir Z ) View Result
Six Bar - Helena Lundbäck ( Conan ) View Result
Thule Ride & Drive Cup - Speed and handiness  - Niklas Arvidsson ( Cantos ) View Result

14/07/2006

The Royal Show Falsterbo, Sweeden

Nations Cup - Chiara Arrighetti ( Harpon du Borda ) View Result
Nations Cup - Emilio Bicocchi ( Kapitol d´Argonne ) View Result
Nations Cup - Jonella Ligresti Bonomelli ( Nanta ) View Result
Nations Cup - Omar Bonomelli ( Quintero ) View Result
1.45 Against the clock - Markus Fuchs ( Royal Charmer ) View Result

13/07/2006

The Royal Show Falsterbo, Sweeden

SEB Cup - Rolf-Göran Bengtsson ( La Silla Ninja ) View Result
Aaa... Cup - 1.45 Against the clock - Markus Fuchs ( Royal Charmer ) View Result

02/07/2006

Hickstead

The Hickstead Derby - William Funnell ( Cortaflex Mondriaan ) View Result

01/07/2006

Hickstead

Hickstead Speed Derby - Ben Maher ( Mercurius ) View Result
The Derby Two Phase Challenge - Helena Lundbäck ( Madick ) View Result
The Hickstead Derby Trophy 1.60 Mixed comp - Duncan Inglis ( Sunkist ) View Result

June 2006

30/06/2006

Hickstead

The Derby Trial - William Funnell ( Cortaflex Mondriaan ) View Result
The Hickstead Derby Vase - David McPherson ( Santorin F ) View Result
The Comardo Speed Dery Qualifier II - 1.40 Speed and handiness - Shane Breen ( Mullaghdrin Gold Rain ) View Result

29/06/2006

Hickstead

The Derby Tankard - Duncan Inglis ( Sunkist ) View Result
The Hickstead Salver - David McPherson ( Santorin F ) View Result
The Camardo Speed Derby Qualifier 1 - 1.40 Speed and handiness - Shane Breen ( Royal Concorde ) View Result

27/06/2006

Bath & West

AIT - Sian Price ( Rambo III ) View Result
Table C - Mennell Watson ( First Knight ) View Result

26/06/2006

Bath & West

Easibed Open - Keith Doyle ( Chilia ) View Result
High Offley 1.30m - Keith Doyle ( Punch De Sohan ) View Result
A&B; Challenge - Sian Price ( Rambo III ) View Result

25/06/2006

Rotterdam, Holland

Rotterdam Grand Prix - Marcus Ehning ( Gitania ) View Result
Delta Prijs - 1.45 Group comp. - Molly Ashe ( Lutopia ) View Result

24/06/2006

Rotterdam, Holland

ING Bank Prijs - 6/7 Years Mixed comp. - Billy Twomey ( Senator W ) View Result
F. van Lanschot Prijs - 1.40 Speed and handiness - Molly Ashe ( Lutopia ) View Result

23/06/2006

Rotterdam, Holland

Nations Cup - Niklaus Schurtenberger ( Cantus ) View Result
Nations Cup - Pius Schwizer ( Unique X ) View Result
Nations Cup - Werner Muff ( Plot Blue ) View Result
Nations Cup - Willi Melliger ( Lea C ) View Result
De Kuip Safety & Security Prijs - 6/7 Years Two phases - Albert Zoer ( Sam ) View Result
Wegener Huis-Aan-Huis Kranten Prijs - 1.50 Mixed comp. - Eric Van Der Vleuten ( Audi’s Jikke ) View Result

22/06/2006

Rotterdam, Holland

AON Nederland Prijs - 6/7 Years Mixed comp - Marcus Ehning ( Cimba ) View Result
Dura Vermeer Prijs - 1.50 Two rounds - Julien Epaillard ( Icare Du Manet ) View Result
Doornbos Equipment Prijs - 1.40 Two phases - Lars Nieberg ( Fiery ) View Result

11/06/2006

Moorsele Belgium

6/7 Years Two phases - Siebe Kramer ( Anemone Vulkano ) View Result
1.35 Two phases - Dominique Hendrickx ( Olita ) View Result
Grand Prix - Chris Ellis ( Nabab Forever ) View Result
Gelderland, Holland

Grand Prix - Jeroen Dubbeldam ( BCM Nassau ) View Result

10/06/2006

Cannes, France

Cannes Grand Prix - Thomas Fruehmann ( The Sixth Sense ) View Result
1.40 Speed and handiness - Gregory Wathelet ( Lord II Z ) View Result
Moorsele Belgium

1.35 Two phases - Vincent Lambrecht ( Rufus ) View Result
1.30 Mixed comp. - Max Thirouin ( Kat Mousse ) View Result
6/7 Years Mixed comp. - Siebe Kramer ( Sybalia ) View Result
1.40 Two phases - Vitor Alves Teixeira ( Shalom Pacino ) View Result
South of England

National 1.40M Open - Guy Williams ( Perfect ) View Result
Dinnages Speed Open - Guy Williams ( Mysteron ) View Result
R & R Stevenson Grade C Top Score - Matt Williams ( Sitchmore ) View Result
Gelderland, Holland

Hippisch Hengelo - 1.40 Fasi cons. - Gerald Geesink ( Landettico ) View Result
AS Jumping Design - 1.45 Mista - Kevin Olsmeijer ( Porsche ) View Result
Societeit Gelre - 1.40 Diff.prog. - Gianni Govoni ( Loro Piana Lasita ) View Result
RVG Woningen - 1.50 Mista - Kristof Cleeren ( Capriola Van De Helle ) View Result

09/06/2006

Cannes, France

Prix E. Leclerc - 1.50 Mixed comp. - Jean Claude van Geenberghe ( Osta Rugs Tresor d´Opaline ) View Result
Moorsele Belgium

1.30 Two phases - Vincent Lambrecht ( Rufus ) View Result
6/7 Years Two phases - Dominique Hendrickx ( Top Secret ) View Result
1.35 Mixed comp. - Vincent Lambrecht ( Orage ) View Result
1.40 Mixed comp. - Lisa De Ridder ( Shakespeare van het Lambroeck ) View Result
South of England

AIT - William Funnell ( Amber Du Montois ) View Result
Borde Hill Estate A B & C Handicap - Tracy Priest ( Laetitia 56 ) View Result
1.30m Open - Philip Spivey ( Joe Nenegh ) View Result
Gelderland, Holland

Anemone Horse Trucks - 1.40 Against the clock - Peter Wylde ( Labelle ) View Result
Bribus - 1.50 Mista - Wiljan Laarakkers ( Flexpower Campari ) View Result
ATAG - 1.50 Tempo - Jur Vrieling ( KM Nerina ) View Result
Wegener huis-aan-huis kranten - 1.45 Winning round - Wim Schroeder ( Eurocommerce Pennsylvania ) View Result

08/06/2006

Cannes, France

Prix du Conseil General des Alpes Maritimes - 1.40 Against the clock - Ludo Philippaerts ( Tauber Van Het Kapelhof ) View Result
Prix Jaeger Lecoultre - 1.50 Mixed comp. - Rodrigo Pessoa ( Baloubet du Rouet ) View Result
South of England

South Of England Grand Prix - William Funnell ( Amber Du Montois ) View Result
1.25m Sees Ltd Open - Jane Kenny ( Pauldarys Majenta ) View Result
1.30m Open - William Funnell ( Cevin Z ) View Result
Gelderland, Holland

Expo Talent Sale - 1.40 Against the clock - Pieter-Martijn De Bruyn ( Percy ) View Result
De Poorters - 1.45 Against the clock - Alexander Schill ( Cassanova ) View Result

05/06/2006

Wiesbaden, Germany

Wiesbaden Grand Prix - René Tebbel ( Farina ) View Result
Preis der Firma Sprehe Feinkost - 6/7 Years Mixed comp. - Lars Nieberg ( Gilmore ) View Result
Viebrock Preis - 1.45 Against the clock - René Tebbel ( Quel Homme van de Heffinck ) View Result
Saint Tropez, France

6/7 Years Mixed comp. - Olivier Van Roosbroeck ( Caesar Z ) View Result
1.35 Mixed comp. - Leopold Van Asten ( VDL Groep Centana ) View Result
1.40 Mixed comp. - Gregory Simpson ( Vonka A ) View Result
Grand Prix - Jos Lansik ( Ta Belle van Sombeke ) View Result

04/06/2006

Wiesbaden, Germany

Six Bar - Thomas Fruehmann ( Limited Edition ) View Result
Preis der Firma Sprehe Feinkost - 6/7 Years Against the clock - Rodrigo Pessoa ( Red Hot ) View Result
Riders Tour - Individuals - 1.55 Two rounds - Heinrich Hermann Engemann ( Aboyeur W ) View Result
Preis von Hessen - 1.50 Winning round - Andre Thieme ( Magnus ) View Result
Barcelona, Spain

Grand Prix - Giovanni Principi ( Beauty Queen ) View Result
1.30 Against the clock - Alberto Honrubia Alvarino ( Indigo des Gretz ) View Result
1.40 Speed and handiness - Ricardo Jurado Narvaez ( Equita W ) View Result
Lucerne, Belgium

Land Rover Grand Prix - Patrice Delaveau ( Ideal Breceenne ) View Result
Lisbon, Portugal

Nations Cup - Karina Johannpeter Harbich ( O de Pomme ) View Result
Nations Cup - Luciana Diniz ( Mariachi ) View Result
Nations Cup - Pedro Veniss ( Richmond Park ) View Result
Nations Cup - Vitor Alves Teixeira ( VDL Pessoa ) View Result
Premio Turismo de Lisboa - 1.40 Two ph. (tab. A/C) - Luis Sabino Gonçalves ( In Chala d´en Haut ) View Result
Saint Tropez, France

6/7 Years Against the clock - Jean Claude van Geenberghe ( Ass ) View Result
1.35 Against the clock - Jean Claude van Geenberghe ( Osta Rugs Que Sera ) View Result
1.40 Mixed comp - Cecile Bensadoun ( Iris de Grez ) View Result
1.45 Against the clock - Alvaro Alfonso de Miranda Neto ( Picasso Z ) View Result

03/06/2006

Wiesbaden, Germany

Preis der Firma Sprehe Feinkost - 7/8 Years Against the clock - Bernardo Alves Resende ( Kingly Du Reverdy ) View Result
Preis der Dyckerhoff AG - 1.45 Against the clock - Thomas Fruehmann ( Limited Edition ) View Result
Championat von Wiesbaden - Riders Tour Team - 1.50 Against the clock - Thomas Fruehmann ( The Sixth Sense ) View Result
Barcelona, Spain

1.30 Accumulator - Carolina Aresu Garcia ( Prosa Fragance de Aristos ) View Result
1.40 Mixed comp. - Alberto Honrubia Alvarino ( Indigo des Gretz ) View Result
1.45 Against the clock - Stephane Gramont ( Rainy Day ) View Result
Lucerne, Belgium

Preis der Champagne Louis Roederer - 6/7 Years Mixed comp. - Svante Johansson ( Classic Lady ) View Result
LGT Preis - 1.45 Mixed comp - Markus Fuchs ( Royal Charmer ) View Result
Grosses Generali Jagdspringen - 1.45 Tempo tab. C - Markus Fuchs ( Sylver II ) View Result
Preis der Luzerner Zeitung - Fun class - 1.35 Cat. speciale - John Whitaker ( Lactic II ) View Result
Lisbon, Portugal

Premio Sociedade Hipica Portuguesa - 1.40 Mixed comp. - Cassio Rivetti ( Acaletta E ) View Result
Premio Wesley - 1.45 Two phases - Luis Astolfi Perez de Guzman ( Codar ) View Result
Premio Barclays - 1.50 Speed and handiness - Robert Maguire ( Two Mills Showtime ) View Result
Saint Tropez, France

VDL Groep Prix - 6/7 Years Two phases - Jules Van Roosbroeck ( Zillion ) View Result
1.35 Two phases - Alvaro Alfonso de Miranda Neto ( Peanuts Z ) View Result
1.40 Against the clock - Jean Claude van Geenberghe ( Osta Rugs Coronation ) View Result
1.45 Mixed comp. - Stefan Abt ( Wandel de l´Oeuf ) View Result

02/06/2006

Barcelona, Spain

1.30 Two phases - Stephane Gramont ( Nimble des Cinq Chenes ) View Result
1.35 Against the clock - Estrat Mateu Vivas ( Cuba Libre Z ) View Result
1.45 Mixed comp. - Ismael Garcia Roque ( Gold Edition ) View Result
Lucerne, Belgium

Samsung Nations Cup - Christian Ahlmann ( Cöster ) View Result
Samsung Nations Cup - Marco Kutscher ( Montender ) View Result
Samsung Nations Cup - Marcus Ehning ( Gitania ) View Result
Samsung Nations Cup - Meredith Michaels Beerbaum ( Shutterfly (ex Struwwelpeter) ) View Result
Preis der Metzgerei Gemperli AG - 1.40 Speed and handiness - Faisal Al Shaalan ( Nonplusultra ) View Result
Lisbon, Portugal

Grand Prix - Pedro Veniss ( Richmond Park ) View Result
Premio Ola - 1.40 Speed and handiness - Philippe Putallaz ( Maastricht D ) View Result
Premio Vista Alegre - 1.45 Against the clock - Kristof Cleeren ( Cardoso Van De Helle ) View Result

01/06/2006

Lucerne, Belgium

Preis der Celltec AG - 1.40 Against the clock - Gilles Bertran de Balanda ( New Day du Bois Philip ) View Result
Preis der Grand Casino Luzern AG - 1.50 Mixed comp. - Christina Liebherr ( Casanova ) View Result
Preis der Grand Casino Luzern AG - 1.50 Mixed comp. - Elad Yaniv ( Casland ) View Result
Preis der MS Mail Service AG - 6/7 Years Against the clock - Daniel Etter ( Shakespeare ) View Result
Lisbon, Portugal

Premio Sociedade Hipica Portuguesa - 1.40 Two phases - Cassio Rivetti ( Acaletta E ) View Result
Premio The Lake Resort - 1.45 Mixed comp - David McPherson ( Santorin F ) View Result
Premio El Corte Ingles - 1.50 Against the clock - Cassio Rivetti ( Olona ) View Result

May 2006

29/05/2006

Swansea

AIT - A Thompson ( Oksana W ) View Result
1.25m - Andrew Davies ( Mon Cherie ) View Result
1.30m - Andrew Davies ( Celine ) View Result

28/05/2006

Rome, Italy

Rome Grand Prix - Nick Skelton ( Arko III ) View Result
1.45 Two phases - Markus Fuchs ( Royal Charmer ) View Result
Swansea

1.30m - Andrew Davies ( Wolfgang ) View Result
Speed & Power - Andrew Davies ( Sir Graditz ) View Result

27/05/2006

Rome, Italy

1.45 Against the clock - Natale Chiaudani ( Saturnus ) View Result
1.50 Mixed comp - Roberto Arioldi ( Lemato ) View Result
Puissance - Robert Smith ( Jerry Maguire III ) View Result

26/05/2006

Eindhoven, Holland

De Lubbersgroep Prijs - 1.40 Against the clock - Mathijs van Asten ( VDL Groep Odalinda ) View Result
Plospan Prijs 1.35 Speed and handiness - Henk Van De Pol ( Minneavera ) View Result
Rome, Italy

Nations Cup - Jean Marc Nicolas ( Modesto ) View Result
Nations Cup - Pierre Jarry ( Haxelle Dampierre ) View Result
Nations Cup - Simon Delestre ( Inedite De Balme ) View Result
Nations Cup - Stephane Lafouge ( Gabelou Des Ores ) View Result
1.40 Speed and handiness - Franke Sloothaak ( Sundance K ) View Result
1.45 Mixed comp. - Peder Fredricson ( H&M; Colleen ) View Result

25/05/2006

Eindhoven, Holland

Eindhoven Dagblad Prijs - 1.35 Against the clock - Vincent Voorn ( Audi Radja ) View Result
Infomotive Prijs - 1.40 Speed and handiness - Leon Thijssen ( Oramibro ) View Result
Kliniek Voor Esthetische Tandheelkunde Prijs - 1.50 Two phases - Peter Wylde ( Pleasure ) View Result
Rome, Italy

1.40 Against the clock - Molly Ashe ( Lutopia ) View Result
1.45 Two phases - Pierre Jarry ( Ionico ) View Result
1.50 Against the clock - Heinrich Hermann Engemann ( Aboyeur W ) View Result
Six Bar  - Cameron Hanley ( Charming Fox ) View Result
Six Bar  - Michael Whitaker ( Leonardo ) View Result
Hamburg, Germany

1.45 Against the clock - Bernardo Alves Resende ( Fort Neuville ) View Result
Sprehe Feinkost Youngster Tour - 7/8 Years Against the clock - Bernardo Alves Resende ( Kingly Du Reverdy ) View Result
Volkswagen Championat of Hamburg - 1.55 Mixed comp - Toni Hassmann ( Classic H ) View Result

24/05/2006

Hamburg, Germany

Preis der Eurogate Container Terminals - 1.40 Against the clock - Nisse Lueneburg ( Little Lord ) View Result

21/05/2006

Aachen, Germany

Grand Prix - Marcus Ehning ( Noltes Kuechengirl (ex Lord`s Classics) ) View Result
Miele Youngster Cup - 7/8 Years Final - Michel Robert ( Koro d´Or ) View Result
Madrid, Spain

Kings Cup - Reynald Angot ( Jarnac ) View Result
Trofeo Caser - 1.40 m Hit & Hurry - Tim Stockdale ( Fresh Direct Glenwood Springs ) View Result
Trofeo King´s College - 1.45 Tempo tab. C - Eric Van Der Vleuten ( Owendel ) View Result

20/05/2006

Aachen, Germany

Warsteiner Preis - Laurent Goffinet ( Flipper d´Elle ) View Result
Miele Youngster Cup - 7/8 Years Against the clock - Shane Breen ( Mullaghdrin Gold Rain ) View Result
Madrid, Spain

Grand Prix - Leon Thijssen ( Olaf ) View Result
Trofeo Grupo Arturo - 1.45 Accumulator - Piet Raymakers ( Van Schijndel Now or Never ) View Result
Trofeo National Atesa - 1.40 Tempo - Roger-Yves Bost ( Jovis de Ravel ) View Result

19/05/2006

Devon County

Westpoint Stakes - Geoff Luckett ( Marleen ) View Result
AIT - Geoff Luckett ( Pjort ) View Result
A4 - Geoff Luckett ( Quo Vadis ) View Result
1.40m - Caroline Webley ( Barrister QC ) View Result
Aachen, Germany

Nations Cup - Christian Ahlmann ( Cöster ) View Result
Nations Cup - Ludger Beerbaum ( L`Espoir 7 ) View Result
Nations Cup - Marcus Ehning ( Gitania ) View Result
Nations Cup - Meredith Michaels ( Shutterfly (ex Struwwelpeter) ) View Result
Stawag-Prize - Jos Lansik ( Ta Belle van Sombeke ) View Result
Madrid, Spain

Puissance - Robert Whitaker ( Finbarr V ) View Result
Trofeo AC Hoteles - 1.45 Mista - Luciana Diniz ( Dover ) View Result
Trofeo Valle Romano - 1.40 F. cons. - Pascal Levy ( Porn Star ) View Result

18/05/2006

Aachen, Germany

Nordrhein-Westfalen-Preis - Margie Engle Goldstein ( Hidden Creek Perin ) View Result
Accom Prize - 1.45 Against the clock - Tim Rieskamp Goedeking ( Ladina ) View Result
Miele Youngster Cup - 7/8 Years Against the clock - Pius Schwizer ( Koby Du Vartellier ) View Result
Madrid, Spain

1.45 Fasi cons. - Michel Hecart ( That´s Life ) View Result
Trofeo Altae Blanco Privado - 1.50 Tempo - Roger-Yves Bost ( Ideal de la Loge ) View Result
Trofeo Kelin Resort - 1.40 Against the clock - Roger-Yves Bost ( Jovis de Ravel ) View Result

17/05/2006

Aachen, Germany

Baltic Horse Show "Ladies vs. Men" - 1.45 Winning round - Jos Lansik ( Ta Belle van Sombeke ) View Result

14/05/2006

Royal Windsor

Grand Prix - Robert Whitaker ( Lacroix 9 ) View Result
Accenture Young Rider Grand Prix - Charlotte Platt ( Paulien ) View Result
Linz, Austria

Nations Cup - Helena Lundbäck ( Conan ) View Result
Nations Cup - Johan Lundh ( Roxette ) View Result
Nations Cup - Linda Heed ( Columbus H ) View Result
Nations Cup - Lotta Schultz ( Calibra II ) View Result
1.45 Against the clock - Linda Heed ( Thunderbird ) View Result
Preis der Passage Linz - 6/7 Years Mixed comp. - Jurgen Kraus ( Bogeno ) View Result
Copenhagen , Denmark

1.40 Mista - Charlotte Lund ( Rosina Mosebo ) View Result
7/8 Year Old Young Horse - Carsten-Otto Nagel ( Corradina ) View Result
Grand Prix - Markus Fuchs ( Nirmette ) View Result

13/05/2006

Royal Windsor

Speed Stakes - David McPherson ( Bob’s Diamond ) View Result
Grade A Jumping Competition - Robert Smith ( Marius Claudius ) View Result
Accenture Young Rider Accumulator Against the Clock - Charlotte Platt ( Paulien ) View Result
Six Bar - Matt Williams ( Contact ) View Result
Six Bar - Peter Charles ( Johnny Jumper ) View Result
Linz, Austria

Grand Prix - Pedro Veniss ( Un Blanc de Blancs ) View Result
Preis der Draeger Medical - 1.45 Two phases - Andy Candin ( Remember ) View Result
Preis des Casino Linz - 6/7 Years Against the clock - Ludo Philippaerts ( Sam ) View Result
Copenhagen , Denmark

1.40 A gruppi - Malin Baryard Johnsson ( Necoll ) View Result
1.40 Mista - Malin Baryard Johnsson ( H&M; Espri ) View Result
1.40 Tempo - Charlotte Lund ( Rosina Mosebo ) View Result
7/8 Year old - Yves Houtackers ( Liza Minelli ) View Result

12/05/2006

Royal Windsor

National 1.40m Open - Geoff Luckett ( Quo Vadis ) View Result
Jaguar Grades B and C Speed Competition - Chloe Bunn ( Rebels Pride ) View Result
The Martin Collins Grade A Jumping Competition - Tim Stockdale ( Fresh Direct Corlato ) View Result
Linz, Austria

Preis der Brauerei Zipfer - 1.50 Against the clock - Ales Opatrny ( Faraday ) View Result
Preis der Oesterreichischen Lotterien - 6/7 Years Against the clock - Emilio Bicocchi ( Olea ) View Result
Preis der Rundschau - 1.45 Against the clock - Pedro Veniss ( Anabella ) View Result
Copenhagen , Denmark

1.40 Fasi cons. - Piet Raymakers ( Van Schijndel´s Owaola ) View Result
1.40 Tempo tab. C - Vincent Lambrecht ( Orage ) View Result
Nations Cup - Cameron Hanley ( Hippica Kerman ) View Result
Nations Cup - Gerry Flynn ( Mo Chroi ) View Result
Nations Cup - John Hickey ( Artiq ) View Result
Nations Cup - Ryan Crumley ( Baltimore ex Liffey Valley ) View Result

11/05/2006

Royal Windsor

Jaguar Grade A Jumping Competition - Mark Armstrong ( Thesaura ) View Result
Oneida Viviers National B & C Championship - John Whitaker ( Rusedski II ) View Result
Accenture Young Rider Speed Stakes - Jemma Kirk ( Medio Are ) View Result
Copenhagen , Denmark

Brenderup Cup - 1.45 Tempo - Yves Houtackers ( Eole du Fraigneau ) View Result
Hubertus Cup - 1.40 Fasi cons. - Carsten-Otto Nagel ( Elwood ) View Result
ScanVet Stallion Cup - 7/8 Anni Fasi cons. - Tina Lund ( Chiquita ) View Result

06/05/2006

La Baule, France

Nations Cup - Ludger Beerbaum ( L`Espoir 7 ) View Result
Nations Cup - Marco Kutscher ( Montender II ) View Result
Nations Cup - Marcus Ehning ( Noltes Kuechengirl (ex Lord`s Classics) ) View Result
Nations Cup - Otto Becker ( Cento ) View Result

02/05/2006

Modena NS 

1.45 Against the clock - Gilbert De Roock ( Prins Ramiro ) View Result

01/05/2006

Fontaineblea

1.35 Against the clock - Lisa De Ridder ( Tsoulaiki van het Migroveld ) View Result
Prix Cheval Liberté - 1.35 Accumulator (Fei Reg. 269 )  - Gilles Veron ( Guys de Fougere ) View Result
Prix Inter Hotel - 1.40 Against the clock - Peter Wylde ( Labelle ) View Result
Prix Lami Cell - Derby Against the clock - Judy Ann Melchior ( Espoir Z ) View Result
Maubeuge

Grand Prix - Ludovic Leygue ( Diabolo du Parc ) View Result

April 2006

30/04/2006

Modena, Italy

1.35 Against the clock - Joelle Cairaschi Dagut ( Cycarlos L Z ) View Result
Fontaineblea

Grand Prix - Mathieu Billot ( Eagle du Bobois ) View Result
Prix Antona et Cofi - 1.35 Against the clock - Anais Berthier ( Dyoula ) View Result
Prix Banque Société Générale - 1.40 Against the clock - Olivier Guillon ( Il Vien des Mielles ) View Result

29/04/2006

Modena, Italy

1.35 Mixed comp. - Jackson Reed-Stephenson ( Rolex ) View Result
1.40m Accumulator - Cindy van der Straten ( Melodie des Rottes ) View Result
1.50 Two phases - Eric Lamaze ( Hickstead ) View Result
6 Years Two phases - Arnaldo Bologni ( Panam ) View Result
Fontaineblea

Prix Hotel Novotel Ury - 1.35 Against the clock - Roger-Yves Bost ( Inquitomea ) View Result
Prix La Grange aux Trois V - 1.40 Two phases - Philippe Rozier ( Ideal de Roy ) View Result
Prix Quartz Investissement - 1.45 Against the clock - Olivier Guillon ( Il Vien des Mielles ) View Result
Maubeuge

Prix Covimet - 1.40 Against the clock - Frederique Fabre-Delbos ( Highlander Lorelei ) View Result

28/04/2006

Modena, Italy

1.45 Against the clock - Andre Sakakini ( Ottobre di San Patrignano ) View Result

23/04/2006

Lummen, Belgium

International Competition 5 years old Final - Matteo Casiraghi ( Breezer ) View Result
International Competition 6 years old Final - Ivo Biessen ( True Love ) View Result
International Competition 1.20m Final - Mans Buurman ( Gelaine Z ) View Result
International Competition 1.25m Final - Melanie Vestergaard ( Carte D`or ) View Result
International Competition 1.30m Final - Paul Van Den Bosch ( Rosa ) View Result
International Competition 1.35m Final - Kim Krog ( Ironette ) View Result
International Competition 1.40m Final - Edwina Alexander ( Hooligan De Rosyl ) View Result
International Competition 1.50m Final - Kirsti Svaboe ( Gimini ) View Result

22/04/2006

Lummen, Belgium

International Competition 5 Years Old - Christian Anfinnsen Oien ( Tobajo Picez ) View Result
International Competition 5 Years Old - Ivo Biessen ( VDT Undercover ) View Result
International Competition 5 Years Old - Johan Goen ( Betty ) View Result
International Competition 5 Years Old - Judith Ribbels ( Uranta ) View Result
International Competition 5 Years Old - Kevin Gielen ( Bom Gui VD Vrombouthoeve ) View Result
International Competition 5 Years Old - Kim Kristensen ( Cosmus ) View Result
International Competition 5 Years Old - Lucina Aleksandra ( Bidor ) View Result
International Competition 5 Years Old - Lucina Aleksandra ( Nemo Dülüherbage ) View Result
International Competition 5 Years Old - Matteo Casiraghi ( Bolero De La Ferme Blanche ) View Result
International Competition 5 Years Old - Matteo Casiraghi ( Breezer ) View Result
International Competition 5 Years Old - Mikael Forsten ( Ultimate ) View Result
International Competition 5 Years Old - Nico Baerts ( Belle VH Oosterhof ) View Result
International Competition 5 Years Old - Peter Lauwers ( Barca Van Riek Eikelbos ) View Result
International Competition 6 Years Old - Ben Thiry ( Astra VD Vriesput ) View Result
International Competition 6 Years Old - Bert Prouve ( Accardi ) View Result
International Competition 6 Years Old - Don Sas ( Toronto V ) View Result
International Competition 6 Years Old - Douglas Duffin ( Anouchka Gold ) View Result
International Competition 6 Years Old - Fride Berggren ( Tennessee W ) View Result
International Competition 6 Years Old - Fride Berggren ( Trappist ) View Result
International Competition 6 Years Old - Hervé Godignon ( Querida Relais Pachis ) View Result
International Competition 6 Years Old - Julie Pascale Ruant ( Picobello Marvella ) View Result
International Competition 6 Years Old - Karolien Bongaerts ( Arco ) View Result
International Competition 6 Years Old - Lukaz Broska ( Otello ) View Result
International Competition 6 Years Old - Michel Hendrix ( Triple ) View Result
International Competition 6 Years Old - Omer Karaevli ( Acienda ) View Result
International Competition 6 Years Old - Rafael Eden ( Reeva ) View Result
International Competition 6 Years Old - Rein Pill ( A Bog Boy ) View Result
International Competition 6 Years Old - Tiit Kivisild ( Cinnamon ) View Result
International Competition - 1.20m - Kate Jackaman ( Quite Hopeful ) View Result
International Competition 1.25m - Eve Giron ( Kingchem ) View Result
International Competition - 1.30m - Piotr Morsztyn ( Rubikon ) View Result
International Competition - 1.30m - Douglas Duffin ( Antrim Sunshine ) View Result
International Competition - 1.35m - Andrew Davies ( Nike ) View Result
International Competition - 1.40m - Peter Wylde ( Varetino OH ) View Result
International Competition - 1.40m - Rudi Helsen ( Aconda II ) View Result
International Competition - 1.45m - Ludo Philippaerts ( Narqotique De Muze IV ) View Result
Cervia

1.35 Against the clock - Alessia Marioni ( Salto van het Riethof ) View Result

21/04/2006

Lummen, Belgium

International Competition 5 Years Old - Christian Anfinnsen Oien ( Unbelievable ) View Result
International Competition 5 Years Old - Ivo Biessen ( VDT Undercover ) View Result
International Competition 5 Years Old - Judith Ribbels ( Uranta ) View Result
International Competition 5 Years Old - Kevin Gielen ( Bom Gui VD Vrombouthoeve ) View Result
International Competition 5 Years Old - Kevin Gielen ( Ray Ban De Bouleaux ) View Result
International Competition 5 Years Old - Kim Kristensen ( Cosmus ) View Result
International Competition 5 Years Old - Matteo Casiraghi ( Bolero De La Ferme Blanche ) View Result
International Competition 5 Years Old - Matteo Casiraghi ( Breezer ) View Result
International Competition 5 Years Old - Mikael Forsten ( Ultimate ) View Result
International Competition 5 Years Old - Nico Baerts ( Belle VH Oosterhof ) View Result
International Competition 5 Years Old - Peter Lauwers ( Barca Van Riek Eikelbos ) View Result
International Competition 6 Years Old - Bartosz Goszczynski ( Call Me Lux ) View Result
International Competition 6 Years Old - Connie Bull ( Montanaüs Cadeau ) View Result
International Competition 6 Years Old - Daniel Meech ( Thisbe ) View Result
International Competition 6 Years Old - Dirk Hauser ( Bugor ) View Result
International Competition 6 Years Old - Don Sas ( Toronto V ) View Result
International Competition 6 Years Old - Douglas Duffin ( Anouchka Gold ) View Result
International Competition 6 Years Old - Elad Yaniv ( Argentina 206 ) View Result
International Competition 6 Years Old - Fride Berggren ( Tennessee W ) View Result
International Competition 6 Years Old - Fride Berggren ( Trappist ) View Result
International Competition 6 Years Old - Helena Persson ( Bonzai H ) View Result
International Competition 6 Years Old - Ingrid Laerdal ( Crispien ) View Result
International Competition 6 Years Old - Julie Hoogland ( Arsoville De La Genestre ) View Result
International Competition 6 Years Old - Julie Pascale Ruant ( Picobello Marvella ) View Result
International Competition 6 Years Old - Jurgen Kraus ( Rahmannshof`s Bogero ) View Result
International Competition 6 Years Old - Karolien Bongaerts ( Arco ) View Result
International Competition 6 Years Old - Kim Krog ( Algot ) View Result
International Competition 6 Years Old - Koen De Waele ( Alpha Van Het Jagershof ) View Result
International Competition 6 Years Old - Koen De Waele ( Ansy Van Het Texelhof ) View Result
International Competition 6 Years Old - Koen De Waele ( Coca Z ) View Result
International Competition 6 Years Old - Krista Van Oers ( Toulouse ) View Result
International Competition 6 Years Old - Line Raaholt ( Toi Toi ) View Result
International Competition 6 Years Old - Lisa Murphy ( Alina Van De Kornelishoeve ) View Result
International Competition 6 Years Old - Luc Thys ( Cavanna Z ) View Result
International Competition 6 Years Old - Mans Buurman ( Carthagoüs ) View Result
International Competition 6 Years Old - Mark Mc Auley ( Magenta De Charles ) View Result
International Competition 6 Years Old - Michel Hendrix ( Triple ) View Result
International Competition 6 Years Old - Mikael Forsten ( Tosca`s Lena ) View Result
International Competition 6 Years Old - Philip Gijsbrechts ( Anouk VH Pangaardenhof ) View Result
International Competition 6 Years Old - Philippe Lejeune ( Anton Van Elzenhout ) View Result
International Competition 6 Years Old - Philippe Lejeune ( Mighty De Riverland ) View Result
International Competition 6 Years Old - Rein Pill ( A Bog Boy ) View Result
International Competition 6 Years Old - Thomas Jensen ( De Trix ) View Result
International Competition 6 Years Old - Tiit Kivisild ( Cinnamon ) View Result
International Competition 6 Years Old - Vladimir Tuganov ( Rosintha ) View Result
International Competition - 1.20m - Dirk Hauser ( Imperator ) View Result
International Competition - 1.25m - David Quigley ( Brigade CS ) View Result
International Competition - 1.30m - Siebe Kramer ( Sjors ) View Result
International Competition - 1.35m - Ludo Philippaerts ( Winningmoodvan De Arenberg ) View Result
International Competition - 1.35m - Line Raaholt ( Gustav ) View Result
International Competition - 1.40m - Vincent Lambrecht ( Orage ) View Result
International Competition - 1.45m - Nina B. Johnson ( Favoritas xx ) View Result
Cervia

1.35 Mixed comp. - Andreas Ott ( Akita V ) View Result

16/04/2006

Göteborg Sweeden

World Cup Qualifier - Meredith Michaels ( Check Mate 4 ) View Result
Table A 1m50 with one jump-off - Peder Fredricson ( Magic Bengtsson ) View Result

15/04/2006

Göteborg Sweeden

Goteborg Trophy - Jessica Kurten ( Castle Forbes Libertina ) View Result
Table C 1m40 - Markus Fuchs ( Sylver II ) View Result

14/04/2006

Göteborg Sweeden

World Cup Preliminary Round - Jessica Kurten ( Quibell ) View Result
Knock Out - John Whitaker ( Lactic II ) View Result
Table A 1m50 with one jump-off - International Jumping Competition - Malin Baryard ( H&M; Tamina ) View Result
Table A 1m40 against the clock - International Jumping Competition - Malin Baryard ( H&M; Tamina ) View Result
Krafft Cup Final - Young Riders - Alexander Zetterman ( Make A Joke ) View Result
Table A/A 1m50 Two Phases - International Jumping Competition - Marcus Ehning ( Noble Savage H ) View Result

13/04/2006

Göteborg Sweeden

Krafft Cup - Young Riders - Kim Larsson ( Future ) View Result
1m40 Two Phases - International Jumping Competition - Marcus Ehning ( Noble Savage H ) View Result
Table A 1m40 against the clock - International Jumping Competition - Thomas Fruehmann ( The Sixth Sense ) View Result

09/04/2006

British Open

The British Speed Stakes - Robert Maguire ( Two Mills Showtime ) View Result
The British Open Championship - Robert Smith ( Kalusha ) View Result
The British Open Championship - 3rd Competition - Markus Fuchs ( Sylver II ) View Result
Winter Dressage Championships, Sollihul

Petplan Equine Prix St Georges Area Festival Final - Karen Rouse ( Tropical Star ) View Result
Truccazzano

1.35 Against the clock - Filippo Moyersoen ( Zairia ) View Result

08/04/2006

British Open

Puissance - John Whitaker ( Exploit Du Roulard ) View Result
Puissance - John Whitaker ( Lactic II ) View Result
Puissance - Robert Maguire ( Mr. Cawley ) View Result
The Zinc Management International Classic - Michael Whitaker ( El Capricho Atormentado Z ) View Result
World Class Start & Potential Under 23 Championship - Joe Whitaker ( Desdamona ) View Result

07/04/2006

British Open

Accumulator - Florian Angot ( Javelot D`Helby ) View Result
The British Open Championship - 2nd Competition - Kristof Cleeren ( Andiamo Z ) View Result
The Grandstand Classic - Timothy Gredley ( Nulisina 54 ) View Result
World Class Start & Potential Under 23 Classic - Gemma Paternoster ( O`Siris ) View Result
Truccazzano

1.35 Mixed comp - Ignace Philips ( Taranto van het Hertsveld ) View Result

06/04/2006

British Open

Steel City Shield - Ellen Whitaker ( Kansellier ) View Result
Sheffield Masters - John Whitaker ( Exploit Du Roulard ) View Result
The British Open Championship - 1st Competition - Michael Whitaker ( Insultech Portofino ) View Result

02/04/2006

Moorsele Belgium

Moorsele Grand Prix - Erika Lickhammer ( Irco Mac ) View Result
1.35 Two phases - Jean Marc Nicolas ( JPC Rexito Z ) View Result
1.40 Accumulator - Dominique Hendrickx ( Ogano Sitte ) View Result
6/7 Years Two phases - Gabriel Coumans ( Talentski ) View Result

01/04/2006

Modena, Italy

Grand Prix - Robert Maguire ( Two Mills Showtime ) View Result
1.40 Two phases - Robert Bevis ( Lucy May ) View Result
6 Years Mixed comp. - Nial Talbot ( Cover Girl ) View Result
7 Years Mixed comp. - Pilar Lucrecia Cordon Muro ( Robina ) View Result
Moorsele Belgium

1.35 Two phases - Jean Marc Nicolas ( JPC Rexito Z ) View Result
1.40 Two phases - Erika Lickhammer ( Irco Mac ) View Result
6/7 Years Mixed comp. - Gabriel Coumans ( Talentski ) View Result

March 2006

31/03/2006

Moorsele Belgium

1.30 Two phases - Pieter-Martijn De Bruyn ( Laranco ) View Result
1.35 Two phases - Nicolas Leva ( Urithmic ) View Result
1.40 Mixed comp. - Koen Vereecke ( Qualite VD Begijnakker ) View Result
6/7 Years Two phases - Ivo Biessen ( True Love ) View Result
6/7 Years Two phases - Nicolas Leva ( Urithmic ) View Result
Blue Chip Championship

Blue Chip Grand Prix - Robert Whitaker ( Lacroix 9 ) View Result
British Equestrian Star Championship - Emma Jo Slater ( Tinkas Serenade ) View Result
Blue Chip Dynamic B&C; Championship - Georgie Strutton ( Little Miss II ) View Result

30/03/2006

Modena, Italy

7 Years Two phases (Fei Reg. 274.5.3 )  - Tomaz Laufer ( Acapulco ) View Result
DoDo Speed Master - 1.40 Two rnd - Giuseppe Rolli ( Kilian ) View Result

26/03/2006

s'Hertogenbosch, Holland

World Cup Qualifier - Meredith Michaels ( Check Mate 4 ) View Result
Indoor Brabant Prijs - Table A 1m50 accumulator with joker - Geir Gulliksen ( Clear Rounds Then Party ) View Result
Auvers, France

1.30 Speed and handiness - Bernard Sainsardos ( HELIOS DE JALONS ) View Result
1.40 Two phases - Florian Angot ( Javelot D`Helby ) View Result
7/8 Years Mixed comp - Florian Angot ( Lagon de l´Abbaye ) View Result
Grand Prix - Bruno Rocuet ( Hastings ) View Result

25/03/2006

s'Hertogenbosch, Holland

's Hertogenbosch Grand Prix - Albert Zoer ( Okidoki ) View Result
Brabanthallen Prijs - Table A 1m40 against the clock - Gerco Schroeder ( Eurocommerce Milano (ex Milona) ) View Result
Van Schijndel Bouwgroep Prijs - Harry Smolders ( Indiana (ex Laila) ) View Result
Auvers, France

1.25 Two phases - Marie Hecart ( Java de Balme ) View Result
1.35 Against the clock - Pascal Levy ( Vedette ) View Result
1.40 Two phases - Eric Navet ( Hym d`Isigny ) View Result
7/8 Years Against the clock - Bernard Sainsardos ( Lady des Rondets ) View Result

24/03/2006

s'Hertogenbosch, Holland

World Cup Preliminary Round - Gerco Schroeder ( Eurocommerce Milano (ex Milona) ) View Result
Brabants Dagblad Prijs - Marcus Ehning ( Noble Savage H ) View Result
Jensen Prijs - Table A 1m45 2 phases, 2nd phase Table C - Leopold Van Asten ( VDL Groep Think Twice II ) View Result
Auvers, France

1.25 Two phases - Florian Angot ( Isatis de l´Herbage ) View Result
1.30 Two phases - Philippe Le Jeune ( Gentleman ) View Result
1.40 Against the clock - Eric Navet ( Hym d`Isigny ) View Result
7/8 Years Two phases - Franck Schillewaert ( Klotaire du Moulin ) View Result

23/03/2006

s'Hertogenbosch, Holland

Indoor Brabant Prijs - Tabel A 1m30 - Caroline Poels ( Roxette ) View Result
Indoor Brabant Prijs - Tabel A 1m30 - Anouk Van Der Pluym ( Armani ) View Result

17/03/2006

Zwolle International Stallion Show

Stallion Grand Prix - Angelique Hoorn ( O´Brien ) View Result
Busto Arsizio

1.40 Against the clock - Roberto Cristofoletti ( Centus ) View Result

Febuary 2006

26/02/2006

Cosequin Wellington Open, CSI-W - Wellington, FL

World Cup Qualifier - Robert Smith ( Jerry Maguire III ) View Result
Hasselt, Belgium

Grand Prix - Piet Raymakers ( Van Schijndel Now or Never ) View Result
Prijs Aitch GmbH - 1.35 Mixed comp. - Suus Kuyten ( Zeno d´Or ) View Result
Prijs Bouwbedrijf Keulen - 1.40 Two phases - Yves Houtackers ( O Two Step G ) View Result

25/02/2006

Cosequin Wellington Open, CSI-W - Wellington, FL

1.50 Mixed comp. - Rodrigo Pessoa ( Cantate Z ) View Result
Hasselt, Belgium

Prijs Belang van Limburg - 1.35 Two phases - Gudrun Patteet ( Frisomat Nelke van het Waterschoot ) View Result
Prijs Flandria Rent - 1.40 Mixed comp. - Piet Raymakers ( Van Schijndel Cindy ) View Result
Prijs Gebroeders Van Hout - 1.30 Two phases - Dave Maarse ( Ursula ) View Result
Prijs Studbook Zangersheide - 1.40 Mixed comp. - Gilbert De Roock ( Obalia ) View Result

24/02/2006

Cosequin Wellington Open, CSI-W - Wellington, FL

1.40 Against the clock - Robert Smith ( Jerry Maguire III ) View Result
Hasselt, Belgium

Prijs BKM - 1.30 Against the clock - Tom Verduyn ( Arragon ) View Result
Prijs Carlsberg - 1.40 Two phases - Jessica Chesney Kuerten ( Commandor ) View Result
Prijs Ethias Arena - 1.40 Mixed comp - Kristof Cleeren ( Capriola Van De Helle ) View Result
Prijs Il Carpaccio - 1.35 Against the clock - Ludo Philippaerts ( Upsilon van de Heffinck ) View Result

23/02/2006

Cosequin Wellington Open, CSI-W - Wellington, FL

WEF Challenge Cup - Eric Lamaze ( Narcotique De Muze II ) View Result
1.45 Against the clock - Chris Kappler ( Pele ) View Result
Hasselt, Belgium

International Stallions - Prijs Studbook Zangersheide - - Ludo Philippaerts ( Chatman ) View Result
Prijs Bouwbedrijf Keulen - 1.40 Mixed comp - Piet Raymakers ( Van Schijndel Now or Never ) View Result
Prijs CAP Magazine - 1.30 Two phases - Rob Raskin ( Optical Illusion ) View Result
Prijs Hoefslag - 1.40 Two phases - Yves Houtackers ( O Two Step G ) View Result
Prijs Horse Insurance De Buyl - 1.35 Two phases - Thomas Leemans ( Olaniyi ) View Result

22/02/2006

Cosequin Wellington Open, CSI-W - Wellington, FL

1.40 Mixed comp. - Nicole Shahinian Simpson ( El Campeon Tosca ) View Result
1.45 Mixed comp. - Peter Leone ( Timbuktu ) View Result

19/02/2006

Neumunster Germany

Neumunster Grand Prix - Rolf-Göran Bengtsson ( La Silla Tepic ) View Result

18/02/2006

Neumunster Germany

Grosser Preis der E.ON Sales and Trading GmbH - 1.60 Mixed comp. - Rolf-Göran Bengtsson ( Quanta Costa ) View Result
Preis der E.ON Hanse AG - 1.55 Speed and handiness - Dennis Lynch ( Schneesturm ) View Result
Preis des Modecenter Nortex - 1.60 Mixed comp. - Thomas Voss ( Leonardo B ) View Result
Telaflex und Olympic Auto Cup - 7/8 Years Against the clock - Carsten-Otto Nagel ( Castaquette ) View Result

17/02/2006

Neumunster Germany

Arienheller Premium Cup - 1.60 Against the clock - Andreas Schou ( Tagerups Agenda ) View Result
Doellinghareico Cup - 1.55 Winning round - Philip Ruping ( Nadia ) View Result
Preis der Haase Energietechnik AG - 1.60 Against the clock - Beat Maendli ( Ideo Du Thot ) View Result
Telaflex und Olympic Auto Cup - 7/8 Years Against the clock - Ludger Beerbaum ( Nabab`s Son ) View Result

12/02/2006

Vigo, Spain

Premio Repsol Mar E+ - Franke Sloothaak ( Legurio ) View Result
Premio Chevika - Franke Sloothaak ( Sundance K ) View Result
Gran Premio Concello De Vigo - Lars Nielberg ( Loreana ) View Result
Premio Federacion Hipica Gallega - Iago Villalon Amorin ( Flambeau Coulonces ) View Result
Aarhus, Denmark

7/8 Years Mixed comp. - Karina Rie Truelsen ( Lord If du Chalusse ) View Result
Grand Prix - Piet Raymakers ( Van schijndel´s Now or Never ) View Result

11/02/2006

Vigo, Spain

Accumulator - Cian O´Connor ( Zanoubia ) View Result
World Cup Qualifier - Thomas Fruehmann ( The Sixth Sense ) View Result
Premio Volvo - Ludo Philippaerts ( Tauber Van Het Kapelhof ) View Result
Premio Federacion Hipica Gallega - Accumulator - Carolina Aresu Garcia Obregon ( Prosa Fragance De Aristos ) View Result
Aarhus, Denmark

1.35 Two phases - Yves Houtackers ( Liza Minelli ) View Result
1.45 Against the clock - Ben Schroeder ( Rubert R ) View Result
7/8 Years Against the clock - Bjorn Nagel ( Concreto ) View Result
Accumulator - Carsten-Otto Nagel ( Castaquette ) View Result

10/02/2006

Vigo, Spain

Premio Coren - Robert Smith ( Jerry Maguire III ) View Result
Premio Coca Cola - Ludo Philippaerts ( Tauber Van Het Kapelhof ) View Result
Masters - Tina Lund ( Carola ) View Result
World Cup Qualifier Prelimary Round - Thomas Fruehmann ( The Sixth Sense ) View Result
Premio Federacion Hipica Gallega - José Ramon Torreiro Galan ( Jet De La Mare ) View Result
Aarhus, Denmark

1.35 Two phases - Soeren von Roenne ( Cantaro ) View Result
1.45 Mixed comp. - Carsten-Otto Nagel ( Elwood ) View Result
7/8 Years Two phases - Karina Rie Truelsen ( Lord If du Chalusse ) View Result
Ladies Two phases - Cecilie Tofte ( Orrinte ) View Result

09/02/2006

Aarhus, Denmark

Gentlemen Warm-up competition - 1.30 Against the clock - Piet Raymakers ( Van Schijndel Cindy ) View Result
Ladies Warm-up competition - Ladies Against the clock - Agneta Herz ( Carl VA ) View Result

05/02/2006

Bordeaux, France

Grand Prix - Marcus Ehning ( Gitania ) View Result
Prix Foire Internationale de Bordeaux - Accumulator - Stephane Lafouge ( Felix de Vialonne ) View Result

04/02/2006

Bordeaux, France

Prix Equidia - Toni Hassmann ( Der Lohmann ) View Result
World Cup Qualifier - Juan Carlos Garcia ( Loro Piana Albin III ) View Result
Prix France Info France Bleu Gironde - Markus Fuchs ( Nirmette ) View Result

03/02/2006

Bordeaux, France

World Cup Preliminary Round - Markus Fuchs ( Granie ) View Result
Prix du Club des Leaders - Michel Hecart ( That´s Life ) View Result
Six Bar - Ludger Beerbaum ( L´Espoir Z ex Lingot du Mury Marais Z ) View Result

January 2006

29/01/2006

Amsterdam, Holland

Amsterdam Grand Prix - Marcus Ehning ( Sandro Boy ) View Result
Relay comp - 1.35m - Maria Gretzer ( Ovation ) View Result
Relay comp - 1.35m - Markus Fuchs ( Nirmette ) View Result
Nantes, France

Grand Prix - Philippe Rozier ( Heritiere d´Adriers ) View Result
Prix Credit Agricole - 1.45 Mista - Mathijs van Asten ( Odalinda ) View Result
Prix Hexagone - 7/8 Anni Barrage - Christian Hermon ( Kentin de Moyon ) View Result

28/01/2006

Amsterdam, Holland

Accumulator - Robert Whitaker ( Nicolette III ) View Result
Knock Out - Marco Kutscher ( Numero Uno ) View Result
Nantes, France

Six Bar - Jur Vrieling ( VDL Orame ) View Result
Six Bar - Piet Raymakers jun. ( Van Schijndel Optical ) View Result
Prix Brit Hotel - 7/8 Anni Fasi cons. - Reynald Angot ( Kiss Me des Nauves ) View Result
Prix Conseil General Loire Atlantique - 1.45 Due manches - Jur Vrieling ( Nerina ) View Result
Prix Sellerie Prestige - 1.45 Tempo - Ben Maher ( Give Me Remus ) View Result

27/01/2006

Zurich, Switzerland

Preis STamm & Co. - 1.40 Speed and handiness - Marcus Ehning ( For Fun ) View Result
Amsterdam, Holland

Masters - Jessica Chesney Kuerten ( Castle Forbes Libertina ) View Result
Liebherr Prize - 1.50 Two phases - Michael Whitaker ( Insultech Portofino ) View Result
Ride & Drive - 1.35 Speed and handiness (Fei Reg. 239 )  - Beat Maendli ( Chiara ) View Result
Preis STamm & Co. - 1.40 Speed and handiness - Marcus Ehning ( For Fun ) View Result
Nantes, France

Prix Atlantic Events - 1.35 Tempo - Eric Fevrier ( Ivor d´Helby ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Andreas Knippling ( Monti ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Cameron Hanley ( Royal Star ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Christian Hermon ( Kentin de Moyon ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - James Peeters ( Obsession B ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Jur Vrieling ( Rochelle ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Ludovic Leygue ( Luna des Tourelles ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Reynald Angot ( Kiss Me des Nauves ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Yves Houtackers ( Liza Minelli ) View Result
Prix Bateau Nantais - 7/8 Anni Precis. - Yves Houtackers ( Salvador ) View Result
Prix Haras de Granlieu - 1.40 Fasi cons. - Jur Vrieling ( Nerina ) View Result
Prix Region Pays de Loire - 1.35 Diff.prog. - Ben Maher ( Give Me Remus ) View Result

26/01/2006

Amsterdam, Holland

1.35 Against the clock - Pius Schwizer ( Coolman V ) View Result
1.40 Against the clock - Leopold Van Asten ( VDL Groep Think Twice II ) View Result
Credit Suisse Grand Prix - 1.50 Mixed comp - Jessica Chesney Kuerten ( Quibell ) View Result

15/01/2006

Aarhus, Denmark

1.35 Two phases - Gerd Sosath ( Lord G ) View Result
7/8 Years Mixed comp.   - Carsten-Otto Nagel ( Corradina ) View Result
Grand Prix - Rolf-Göran Bengtsson ( La Silla Serenata ) View Result

14/01/2006

Aarhus, Denmark

1.35 Two phases - Christian Schou ( Cavallo ) View Result
1.40 Against the clock - Wil Schellekens ( Stapp´s Aerobic ) View Result
7/8 Years Against the clock - Wil Schellekens ( Candlelight Z ) View Result
Ladies Two phases - Tina Lund ( True Star d´Ive ) View Result

13/01/2006

Aarhus, Denmark

1.30 Against the clock - Jörg Naeve ( Quick Flash ) View Result
7/8 Years Two phases - Gerd Sosath ( Chalan ) View Result
Ladies Against the clock - Karina Rie Truelsen ( Joelle d´Arcy ) View Result
Two phases - Trond Werner Johnsen ( Grand Duca ) View Result


We have been as careful as possible in compiling this database.Equine Direct cannot be held responsible for any
damage caused by wrong data. If you discovery any errors please contact us

Showjumping Stallions| Mennel Watson| Brood Mares| It's The Business| Electrtic Golf Trolley| Horses For Sale

Sport Horses Stallions|
Contact Us
If you have any comments or queries about the site, please contact us.
Contact Equine Direct Click here
Contact Equine Direct
Featured Sections
Stallion & Studs Stallions & Studs!
Find a stallion to use on your mare from a large selection of sport horse stallions
Horse Show Results Competition Results
Find international and national results: show jumping & dressage.

High Offley Stud
Eurosport Horse
Billy Twomey
Hannah Paul
Newcome & East Vet
Claydon Horse Exersiser
Beech House Stud
Zangershiede Stud
Black Country Saddles